Теории за личността  

КАРЛ ЮНГ

1875 - 1961

Др Джордж Буре


Към страница 1, 2, 3, 4 от лекцията за Карл Юнг

Интроверсия и екстроверсия

Юнг създава типология на личността, която става толкова популярна, че хората не си дават сметка, че той е автор и на други неща! Тя започва с различаване на интроверсия от екстроверсия. Интровертите са хора, които предпочитат вътрешния си свят на мисли, чувства, фантазии, сънища и т.н., докато екстровертите отдават по-голямо значение на външния свят от вещи, хора и действия.

Смисълът на тези две думи често се бърка с неща като стеснителност и общителност, отчасти защото интровертите са склонни към срамежливост, а екстровертите - към общителност. Но Юнг отнася тези типове към това дали вашето Аз е по-често насочено към персоната и външния свят или към колективното несъзнавано и неговите архетипи. В този смисъл интроверът е някак си по-зрял от екстроверта. Нашата култура, разбира се, симпатизира на екстроверта много повече. А Юнг предупреждава, че сме склонни да ценим най-много собствения си тип личност!

В днешно време величината интроверт-екстроверт присъства в няколко теории, като най-очевидно е това в теорията на Ханс Айзенк, макар често е маскирана зад названия като “общителност” и “самоувереност”.


Функциите

Без значение дали сме интроверти или екстроверти, ние трябва да си взаимодействаме със света - субективния и обективния. И всеки от нас има предпочитани удобни начини да го прави. Юнг твърди, че има четири основни начина или функции:

Първата е усещането. Това означава да получаваме информация от сетивата си. Усещащият човек е добър в гледането и слушането, и най-общо казано, в опознаването на света. Юнг нарича тази функция "ирационална", имайки предвид че тя включва по-скоро възприятия отколкото преценки на информация.

Втората функция е мислене. То означава оценка на информация или идеи, и е разумно и логично. Юнг нарича тази функция "рационална", тъй като включва по-скоро взимане на решение или преценка, отколкото просто възприемане на информация.

Третата функция е интуицията. Тя е вид възприятие, което работи независимо от обикновения съзнателен процес. Интуицията е ирационална и, както и усещането, се основава на възприятието, но за разлика от него произлиза от сложното съчетаване на голямо количество информация, вместо само на обикновеното виждане или чуване. Според Юнг, благодарение на нея се държим сякаш знаем какво има зад ъгъла.

Четвъртата е чувството. Подобно на мисленето и то е процес на обработка на информация, но в този случай се претегля цялостния емоционален отговор на човека. Юнг го нарича "рационално", очевидно не в обичайния смисъл на думата.

Тези функции са налице у всеки човек. При различните хора, те са в различни пропорции. Всички ние имаме: преобладаваща функция – тя е предпочитана и е най-добре развита; вторична - знаем за съществуването й и я използваме в подкрепа на преобладаващата функция; третична – тя е малко по-слабо развита от вторичната, но не и ужасяващо осъзната; а също и низша функция, която е слабо развита и толкова неосъзната, че можем да отричаме съществуването й.

Повечето от нас развиват едва една или две от тях, но трябва да се стремим да ги развием и четирите. Още веднъж, Юнг вижда трансценденцията на противоположностите като идеал.


Оценка

Катрин Бригс и дъщеря й Изабел Бригс Майерс считат типовете на Юнг и функциите за толкова показателни за човешката личност, че решават да създадат тест. Той се нарича “Личностен въпросник Майерс-Бригс” и е един от най-известните и най-изучавани тестове.

Въз основа на отговорите ви на 125 въпроса, сте причислени към един от 16 типа и се има предвид, че някои хора са между два или три типа. Конкретният тип личност разкрива доста неща – какво ви допада и какво не, изборът на професия, съвместимостта с другите и т.н. Хората го харесват. Той има едно необикновено качество в сравнение с другите тестове – не е прекалено осъдителен. Никой от типовете личности не е нито твърде негативен, нито твърде позитивен. Вместо да измерва колко сте “луд”, Майерс-бригс просто отваря вашата личност за изследване.

Тестът има 4 скали. Екстроверсия-Интроверсия (Е-И) е най-важната. Изследователите, използващи теста откриват, че около 75% от хората са екстроверти.

Следващата скала е Усещане-Интуиция (У-И), като при около 75% от хората преобладава усещането.

Следващата скала е Мислене-Чувство (М-Ч). Въпреки, че хората се разпределят по равно по тези две величини, изследователите откриват, че при две трети от мъжете преобладава мисленето, а при две трети от жените - чувството. Това може да изглежда като стереотипизиране, но имайте предвид че чувството и мисленето са еднакво ценни според юнгианците, и че при една трета от мъжете все пак преобладава чувството, а при една трета от жените преобладава мисленето. Отбележете, също така че обществото цени мисленето и чувствата по различен начин и че мъжете, при които преобладават чувствата, както и жените, при които преобладава мисленето, често се сблъскват със стереотипните очаквания на хората.

Последната скала е Оценка-Възприятие (О-В) - това не е оригинална променлива на Юнг, а е добавена от Майерс-Бригс, за да помогне в определянето на преобладаващата функция. Най-общо казано, хората, при които преобладава оценката са по-грижливи, вероятно по-затворени в живота си. Възприемащите хора са по-спонтанни, понякога дори небрежни. Ако сте екстроверт и О, значи сте мислител. Ако сте екстроверт и В, значи се доверявате на усещанията и интуицията си. От друга страна, интроверт с висока стойност за оценка ще разчита на усещанията или интуицията си, докато интроверт с високи степени на възприятие ще бъде мислител или чувстващ. Хората, при които преобладава оценката са колкото хората, при които преобладава възприятието.

Всеки тип се идентифицира с четири букви, като например ЕИЧО. Те стават толкова популярни, че дори може да ги намерите в характеристиките на хората!

ЕИЧО (екстроверт чувство с интуиция). Тези хора имат дар слово. Склонни са към идеализиране на приятелите си. Те са добри родители, но са податливи към това да допускат да ги използват. Подходяща професионална реализация могат да намерят като терапевти, учители, ръководители и търговци.

ЕИЧВ (екстроверт интуиция с чувство). Те обичат новостите и изненадите. Много са добри в преживяването на различни емоции и в това да изразяват себе си. Податливи са към натрупване на мускулно напрежение и често са свръхвъзбудими. Също така са самосъзнателни. Те са добри в продажбите, рекламата, политиката и актьорството.

ЕИМО (екстроверт мислене с интуиция). У дома те очакват много от съпрузите и децата си. Обичат организираността и структурираността на нещата и са добри ръководители и администратори.

ЕИМВ (екстроверт интуиция с мислене). Това са жизнерадостни хора, необикновени и небанални. Като съпрузи или партньори са малко опасни, особено в икономически план. Добри са в анализа и са успешни предприемачи. Склонни са към това да бъдат “вълци-единаци”.

ЕУЧО (екстровер чувство с оценка). Тези хора обичат хармонията. Склонни са да имат силни правила и забрани. Често са зависими – първо от родителите си, по-късно от съпрузите си. Много са добри в извършването на услуги, включващи личен контакт.

ЕУЧВ (екстроверт усещане с чувство). Много щедри и импулсивни, имат ниска поносимост към тревожност. Те са добри в представления, харесват връзките с обществото и обожават телефона. Трябва да избягват академичните длъжности, особено тези, свързани с наука.

ЕУМО (екстроверт мислене с чувство). Това са отговорни партньори и родители, и са лоялни в работата си. Те са реалисти, земни хора, обикновени и обичат традициите. Често се присъединяват към граждански клубове и организации.

ЕУМВ (екстроверт усещане с мислене). Представителите на този тип са хора на действието, често сложни личности, понякога дори безскрупулни – нашите “Джеймс Бонд”. Като партньори са вълнуващи и очарователни, но имат трудности с обвързването. Те са добри организатори и предприемачи.

ИИЧО (интроверт интуиция с чувство). Тези хора са сериозни студенти и работници, които наистина дават своя принос. Те са склонни да бранят личното си пространство и са лесно раними. Добри съпрузи, но са склонни да са физически резервирани. Хората често смятат, че имат свръх-усещания. Те са добри терапевти, лекари, министри и т.н.

ИИЧУ (интроверт чувство с интуиция). Това са идеалисти, саможертващи се и някак хладни и резервирани. Те са силно ориентирани към семейството и дома, но не умеят да си почиват. Можете да ги откриете в областта на психологията, архитектурата и религията, но никога в бизнеса. И Юнг, и аз се възхищаваме на този тип. Разбира се, и двамата сме от този тип!

ИИМО (интроверт интуиция с мислене). Това е най-независимият тип. Обожават логиката и са привлечени от научните изследвания. Склонни са към целенасоченост, но са доста тесногръди.

ИИМВ (интроверт чувство с интуиция). Верни, прекалено заети и лесно забравящи, тези хора са “книжни плъхове”. Те са много премерени в изказа си. Справят се отлично в областта на логиката и математиката, и са добри философи и теоритици, но не и писатели или търговци.

ИУЧО (интроверт усещане с чувство). Те са ориентирани към работата и услугите. Може да страдат от преумора и да бъдат привлечени от хора, създаващи проблеми. Те са добри медицински сестри, учители, секретарки, лекари, библиотекари, средно ниво мениджъри и домакини.

ИУМО (интроверт усещане с мислене). Те са стълбове на силата. Често се опитват да променят партньорите си и другите хора. Подходящите професии за тях са в областта на банкерството, одитори, счетоводители, данъчни, отговорници в библиотеки или болници, а също така са и добри скаути!

ИЧУВ (интроверт чувство с усещане). Те са срамежливи и сдържани, неособено общителни, но обичат сетивната стимулация. Доставя им удоволствие да рисуват, чертаят, да правят скулптури, да композират, да танцуват - привличат ги изкуствата в най-общ план - обичат и природата. Не са много силни в обвързването.

ИУМВ (интроверт мислене с възприятие). Тези хора са ориентирани към действието, безстрашни са и жадуват за вълнения. Те са импулсивни и е опасно да ги спреш. Често харесват инструменти и оръжия и мнозина от тях се реализират в професионално отношение като технически експерти. Не се интересуват от общуване и често погрешно ги диагностицират като дислексивни или хиперактивни. Обикновено се справят лошо в училище. (Следва тук)

Към страница 1, 2, 3, 4 от лекцията за Карл Юнг


© 2015 Пенка Канджева, Всички права запазени, За контакти pipia@yahoo.com

 

Благодарим на "Морада" за предоставения подслон в интернет! :)